top of page
brumle-250x67.png
bf.jpg

Dan moi

DAN MOI pochází z Vietnamu. Đàn môi - Lip lute - nebo také retní loutna je velice starý hudební nástroj. Patří do skupiny idioglotních nástrojů. Je tvořen výhradně jedním materiálem. Převážně jsou to mosazné, nebo bronzové plechy, které jsou nařezány do pásů, jsou zde vytvořeny lemy a samotný výřez jazýčku. Jazýček je buď jednoduchý nebo vícenásobný. Tvar, délka a četnost jazýčku spolu s tloušťkou kovu udávají barvu a hloubku Dan Moi. Dalším velice používaným materiálem je bambus. Princip tvoření konstrukce je velice podobný. Zvuk je tlumenější, není tak pestrý na alikvotní tony jako u kovové Dan Moi.

fullsizeoutput_1b73.jpeg
doppelzuengige-dan-moi-maultrommel-vietnam-hmong.jpg

Materiály Dan Moi

Jak již bylo uvedeno v předchozím odstavci, dan moi dělíme asi na hlavní dvě větve. Na kovové a dřevěné. U kovových modelů se používá kovový plech z bronzu nebo mosazi (případně jiné plechy podobných vlastností). U dřevěných se k výrobě používá převážně bambus nebo stonek listu "cukrové palmy".

Kovové dan moi jsem zatím poznal dva základní druhy. S jedním tělem a "vícetělové".

 

S jedním tělem je klasická nabízená dan moi. "Vícetělová" dan moi je v podstatě několik kapkovitě tvarovaných plechů s jazýčky v nejtenčím konci propojených v jeden vějíř. Tento dan moi vějíř je velice melodický nástroj a dosahuje se sním na širší možnosti hraní.

 

Dřevěné dan moi jsou nejčastěji v podobě podlouhlého obdélníku s průřezy a úderným koncem bývá jeden konec nástroje. Existuje ještě takzvaný “genggong” (původem tuším Bali), který má pro rozezvučení na jednom konci připojený provázek nebo řemínek, kterým se rytmicky trhá a tím vzniká základní vibrace.

Retní nástroj

Dan moi je vhodná pro děti i dospělé. Zejména je vhodná v případě, že nesnesete pocit kovu nebo vibrací na zubech, jako je tomu u klasických brumlí. Princip hry je velice podobný. Ozvučný otvor je ústní dutina, neopíráme o zuby, jen lehce přikládáme ke rtům. Základní alikvóty dosáhneme modulací ústní dutiny pro písmena A,E,I,O,U a přídechy temperujeme rytmy. Nástroj držíme palcem a ukazovákem, nebo jiným způsobem, který je nám pohodlný. Osobně doporučuji vytvoření dřevěných svorek, které nám zlepší komfort držení a zredukuje křeče a bolesti v prstech. Hracím prstem je dle doporučení palec a hraje se směrem od sebe. Někteří hráči však hrají taktéž oba směry a různými prsty. Při hře na “vějíř” se hraje i 3 - 4 prsty.

jaw-harps-super-bass-double-tongue-danmoi-jaw-harp-with-wooden-box-1264015441961_1024x1024

Pokud si chcete Dan moi pořídit a nevíte, jakou zvolit, obraťte se na mě. Rád a ochotně vám s výběrem pomohu.

bottom of page