top of page

Připravil jsem pro vás jednoduché video návody představující esenciální (základní) techniky

Jak hrát na brumli

Postoj, úchop, nátisk, úder

Vyrovnaný postoj jako v józe - tadásána. Brumli držíme palcem a ukazovákem, mírně pootevřeme ústa a brumli natiskneme na zuby tak, aby jazýček brumle nenarážel na zuby. Dutinu ústní a rám brumle uzavřeme rty, aby nám neutíkal zvuk. Ústa zpevníme. Úderový prst je prostředník a úder vychází z loktu.

Fázer

Tato technika nám pomáhá k uvědomění polohy jazyka v hrdle v kontextu s hloubkou tónu. Přecházíme mezi nejvyšší a nejnižší polohou kořene jazyka. Ve spodní poloze otevíráme hrdlo. špička jazyka je stále za spodními zuby. Pevně a přesto jemně fixován. Pohyb jazyka vychází z kořene. 

Offbeat - výdech

S úderem "na první dobu" se nadechujeme nosem a na "druhou dobu" prudce vydechujeme ústy skrze brumli. Proud vzduchu vychází z bránice.

Offbeat - nádech

Na "první dobu" s úderem mírný výdech nosem a na "druhou dobu" silný nádech ústy skrze brumli. Nádech je brániční a hluboký.

Echo

Efektová technika, která slouží k evokaci opakujícího se a postupně se ztišujícího zvuku. Může připomínat efekt delay. Brumli máme v ústech pevně na zubech a pomocí rtů otevíráme prostor v dutině ústní a zase zavíráme. Jako bychom přecházeli rty z písmene O na U. Vše v precizním rytmu.

Blokování prstem

V této technice používám pro blokování prostředník. U jiných blokování lze využívat i jiný prst nebo místo na brumli. Zde blokuji jazýček blízko u ohybu. Rytmicky a precizně.

Blokování jazykem

Jazy je mírně ohnutý směrem ven a špička jazyka je dole za zuby. Rytmicky protlačuji jazyk vpřed k jazýčku brumle. Tím ho brzdím, nebo dokonce zastavuji.

Blokování hracím prstem

Pro širší využití brumle v hudbě potřebujeme zvuk brumle zkrátit. K tomu slouží blokování hracím prstem. Buď ve směru od sebe, nebo k sobě. Vždy tak, jak nám vyjde úder a nebo podle charakteristiky brumle.

Vibráto - bránice

Prudké chvění bránice vytváří velice rychle po sobě jdoucí vlny vzduchu, které naráží na jazýček brumle a vytváří typický zvuk. Správně rozhýbat bránici vám pomůže například kašel a nebo smích ;)

Vibráto - hrdlo/jazyk

Jazykové vibráto patří k náročnějším technikám. Přesto se o něj pokusme. Písmeno "J" je takový spouštěč. Přidáme ještě alikvótní tón a máme zde dvojici, kterou opakujeme nejprve pomalu a později rychleji. JO - JO - JO - JO.    

Vibráto - horní jazyk

Základním pohybem jazyka je nám dobře známe písmeno "L". Jazyk dobře zná ten pohyb. Jako u většiny techniky připojte alikvótní tón podle potřeby a podle tréninku. LA-LA-LA-LA

Kam pokračovat na webu

wsb5-res.jpg

Workshopy hry na brumle

Komunita okolo brumle neustále roste. Hra na ní má spoustu výhod. Srozumitelně vysvětlím základy nebo složitější techniky pokročilejším hráčům.

bf.jpg

Koupě brumle

Brumlí najdete na trhu v dnešní době už docela dost. Jak vybrat tu správnou přesně pro vás? Ozvěte se, rád pomohu!

bottom of page