top of page

Připravil jsem pro vás jednoduché video návody představující esenciální (základní) techniky

Jak hrát na brumli

V této chvíli nejsou žádné plánované události

Postoj, úchop, nátisk, úder

Vyrovnaný postoj jako v józe - tadásána. Brumli držíme palcem a ukazovákem, mírně pootevřeme ústa a brumli natiskneme na zuby tak, aby jazýček brumle nenarážel na zuby. Dutinu ústní a rám brumle uzavřeme rty, aby nám neutíkal zvuk. Ústa zpevníme. Úderový prst je prostředník a úder vychází z loktu.

Fázer

Tato technika nám pomáhá k uvědomění polohy jazyka v hrdle v kontextu s hloubkou tónu. Přecházíme mezi nejvyšší a nejnižší polohou kořene jazyka. Ve spodní poloze otevíráme hrdlo. špička jazyka je stále za spodními zuby. Pevně a přesto jemně fixován. Pohyb jazyka vychází z kořene. 

Offbeat - výdech

S úderem "na první dobu" se nadechujeme nosem a na "druhou dobu" prudce vydechujeme ústy skrze brumli. Proud vzduchu vychází z bránice.

Offbeat - nádech

Na "první dobu" s úderem mírný výdech nosem a na "druhou dobu" silný nádech ústy skrze brumli. Nádech je brániční a hluboký.

Echo

Efektová technika, která slouží k evokaci opakujícího se a postupně se ztišujícího zvuku. Může připomínat efekt delay. Brumli máme v ústech pevně na zubech a pomocí rtů otevíráme prostor v dutině ústní a zase zavíráme. Jako bychom přecházeli rty z písmene O na U. Vše v precizním rytmu.

Blokování prstem

V této technice používám pro blokování prostředník. U jiných blokování lze využívat i jiný prst nebo místo na brumli. Zde blokuji jazýček blízko u ohybu. Rytmicky a precizně.

Blokování jazykem

Jazy je mírně ohnutý směrem ven a špička jazyka je dole za zuby. Rytmicky protlačuji jazyk vpřed k jazýčku brumle. Tím ho brzdím, nebo dokonce zastavuji.

Blokování hracím prstem

Pro širší využití brumle v hudbě potřebujeme zvuk brumle zkrátit. K tomu slouží blokování hracím prstem. Buď ve směru od sebe, nebo k sobě. Vždy tak, jak nám vyjde úder a nebo podle charakteristiky brumle.

Vibráto - bránice

Prudké chvění bránice vytváří velice rychle po sobě jdoucí vlny vzduchu, které naráží na jazýček brumle a vytváří typický zvuk. Správně rozhýbat bránici vám pomůže například kašel a nebo smích ;)

Vibráto - hrdlo/jazyk

Jazykové vibráto patří k náročnějším technikám. Přesto se o něj pokusme. Písmeno "J" je takový spouštěč. Přidáme ještě alikvótní tón a máme zde dvojici, kterou opakujeme nejprve pomalu a později rychleji. JO - JO - JO - JO.    

Vibráto - horní jazyk

Základním pohybem jazyka je nám dobře známe písmeno "L". Jazyk dobře zná ten pohyb. Jako u většiny techniky připojte alikvótní tón podle potřeby a podle tréninku. LA-LA-LA-LA